Themes - Twenty Twenty-Five - en to nl translation catalogue (398 entries)

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
nl: Pagina geen titel

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
nl: Zijbalk

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
nl: Footer nieuwsbrief

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
nl: Footer kolommen

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
nl: Header met grote titel

[ctx: Template part name]
en: Vertical Header
nl: Verticale header

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
nl: XX groot

[ctx: Space size name]
en: X-Large
nl: X groot

[ctx: Space size name]
en: Large
nl: Groot

[ctx: Space size name]
en: Regular
nl: Normaal

[ctx: Space size name]
en: Small
nl: Klein

[ctx: Space size name]
en: X-Small
nl: Extra klein

[ctx: Space size name]
en: Tiny
nl: Klein

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
nl: Stijl 5

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
nl: Stijl 4

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
nl: Stijl 3

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
nl: Stijl 2

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
nl: Stijl 1

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
nl: Pilvormig

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
nl: Aantekening

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
nl: Subtitel

[ctx: Style variation name]
en: Display
nl: Toon

[ctx: Style variation name]
en: Midnight
nl: Middernacht

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
nl: Zonsopkomst

[ctx: Style variation name]
en: Morning
nl: Ochtend

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
nl: Schemering

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
nl: Middag

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
nl: Schemering

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
nl: Extra extra groot

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
nl: Extra groot

[ctx: Font size name]
en: Large
nl: Groot

[ctx: Font size name]
en: Small
nl: Klein

[ctx: Style variation name]
en: Noon
nl: Middag

[ctx: Color name]
en: Base
nl: Basis

[ctx: Style variation name]
en: Evening
nl: Avond

[ctx: Pattern description]
en: Vertical Header with site title and navigation
nl: Verticale header met site titel en navigatie

[ctx: Pattern title]
en: Vertical header
nl: Verticale header

[ctx: Question in the FAQs pattern]
en: Will The Stories Book be available in other languages other that English?
nl: Zal The Stories Book beschikbaar zijn in andere talen dan Engels?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
nl: Zijn ondertekende exemplaren beschikbaar?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
nl: Wanneer wordt The Stories Book uitgebracht?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
nl: Hoeveel kost The Stories Book?

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein's evocative imagery, Strand's groundbreaking modernist approach, and Kōno's meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography.
nl: Deze prachtige compilatie toont een diverse reeks foto's die de essentie van verschillende tijdperken en culturen vastleggen, en de unieke stijlen en perspectieven van elke kunstenaar weerspiegelen. Fleckenstein's evocatieve afbeeldingen, Strand's baanbrekende modernistische benadering en Kōno's nauwgezette documentatie van het Japanse leven komen samen in een harmonieuze mix die de kunst van fotografie viert.

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
nl: Waar gaat The Stories Book over?

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
nl: Vaak gestelde vragen

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of toggle questions and answers.
nl: Een FAQ sectie met een FAQ koptekst en een lijst met toggle vragen en antwoorden.

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
nl: FAQ's

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
nl: Foto van een persoon die op een typemachine typt.

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
nl: Wat de mensen zeggen

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
nl: Een aanbeveling met een grote afbeelding aan de rechterkant.

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
nl: Beoordeling met grote afbeelding aan de rechterkant

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
nl: Wat de mensen zeggen

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
nl: Een sectie met drie kolommen en twee rijen, elk met een aanbeveling en citaat.

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
nl: 3 kolom lay-out met 6 aanbevelingen

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
nl: “Geweldige kwaliteit en zorg. Ik hou van al je producten.”

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
nl: “Geweldig product en klantendienst!”

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
nl: Foto van een persoon

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
nl: Twee kolommen met aanbevelingen en avatars.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
nl: 2 kolommen met avatar

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
nl: Rechts uitgelijnd enkelvoudig bericht

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, single post
nl: Alleen tekst blog, enkelvoudig bericht

en: Next Photo
nl: Volgende foto

en: Previous Photo
nl: Vorige foto

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
nl: Getagd:

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
nl: Categorieën:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
nl: Geplaatst door

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
nl: Fotoblog enkelvoudig bericht

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
nl: Gepubliceerd op

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
nl: Offset bericht zonder uitgelichte afbeelding

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
nl: Nieuwsblog enkel bericht met zijbalk

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
nl: door

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
nl: Bericht met links uitgelijnde inhoud

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
nl: Rechts uitgelijnde blog, zoekopdracht

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, search
nl: Alleen tekst blog, zoeken

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
nl: Fotoblog zoekresultaten

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
nl: Nieuwsblog zoekresultaten

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
nl: Een lijst van berichten, 1 kolom, met uitgelichte afbeelding en berichtdatum.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
nl: Lijst van berichten, 1 kolom

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
nl: Er is niets gevonden. Probeer een zoekopdracht met andere keywords.

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned posts
nl: Rechts uitgelijnde berichten

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, posts
nl: Alleen tekst blog, berichten

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
nl: Een lijst van berichten, 3 kolommen, met alleen uitgelichte afbeeldingen.

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
nl: Foto blogberichten

en: Older Posts
nl: Oudere berichten

en: Newer Posts
nl: Nieuwere berichten

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
nl: Geschreven door

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
nl: Nieuwsblog query loop

[ctx: Pattern title]
en: Page template for the right-aligned blog
nl: Pagina template voor de rechts uitgelijnde blog

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
nl: Foto blog pagina

en: The Latest
nl: Het nieuwste

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
nl: Nieuwsblog met zijbalk

[ctx: Pattern title]
en: Homepage for right-aligned blog
nl: Homepage voor rechts uitgelijnde blog

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, home
nl: Alleen tekst blog, home

en: Architecture
nl: Architectuur

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
nl: Nieuwsblog met uitgelichte berichten raster

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
nl: Foto blog home

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
nl: Nieuws blog home

[ctx: Pattern title]
en: Archive for the right-aligned blog
nl: Archief voor de rechts uitgelijnde blog

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, archive
nl: Alleen tekst blog, archief

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
nl: Foto blog archief

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
nl: Nieuws blog archief

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, 404
nl: Rechts uitgelijnde blog, 404

en: Man in hat, standing in front of a building.
nl: Man met hoed, staand voor een gebouw.

en: Picture of a person typing on a typewriter.
nl: Foto van een persoon die op een typemachine typt.

en: Portrait of a nurse
nl: Portret van een verpleegkundige

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
nl: Ons kleine team is een groep gedreven, detailgerichte mensen die gepassioneerd zijn over hun klanten.

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
nl: Toon teamfoto's in een diensten sectie met raster lay-out.

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
nl: Diensten, teamfoto's

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
nl: Smartphones die een schilderachtig veld met wilde bloemen en bomen vastleggen

en: View plans
nl: Bekijk abonnementen

en: Join our IRL event.
nl: Doe mee aan ons IRL evenement.

en: Subscribe to get unlimited access
nl: Abonneer je om onbeperkte toegang te krijgen

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
nl: Een alleen-voor-abonnees sectie die exclusieve diensten en aanbiedingen belicht.

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
nl: Diensten, alleen voor abonnees sectie

en: Deliver
nl: Leveren

en: Assemble
nl: Assembleer

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
nl: Zoals bloemen die bloeien op onverwachte plekken, ontvouwt elk verhaal zich met schoonheid en veerkracht

en: Collect
nl: Verzamel

en: Image for service
nl: Afbeelding voor dienst

en: Our services
nl: Onze diensten

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
nl: Drie kolommen met afbeeldingen en tekst om diensten te tonen.

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
nl: Diensten, 3 kolommen

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
nl: Krijg toegang tot onze betaalde nieuwsbrief en een onbeperkte pas.

en: Month
nl: Maand

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
nl: Krijg toegang tot onze betaalde nieuwsbrief en een beperkte pas voor één evenement.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
nl: Krijg toegang tot onze gratis artikelen en wekelijkse nieuwsbrief.

en: Choose your membership
nl: Kies je lidmaatschap

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
nl: Een drie kolommen boxed prijstabel ontworpen om diensten, beschrijvingen en prijsopties te tonen.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
nl: Prijzen, 3 kolommen

en: 20€/month
nl: 20€/maand

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
nl: Enkele

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
nl: Deelnemen

en: Join our forums.
nl: Word lid van onze forums.

en: An elegant addition of home decor collection.
nl: Een elegante toevoeging aan de home decor collectie.

en: Get a free tote bag.
nl: Krijg een gratis draagtas.

en: Join our IRL events.
nl: Doe mee aan onze IRL evenementen.

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
nl: Krijg toegang tot onze betaalde artikelen en wekelijkse nieuwsbrief.

en: Free
nl: Gratis

en: Cancel or pause anytime.
nl: Annuleren of pauzeren op elk moment.

en: Pricing
nl: Prijzen

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
nl: Prijs sectie met twee kolommen, prijsplan, beschrijving en Call To Action knoppen.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
nl: Prijzen, 2 kolommen

en: Post navigation
nl: Bericht navigatie

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
nl: Volgende en vorige bericht links.

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
nl: Bericht navigatie

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
nl: Een winkel homepage patroon.

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
nl: Winkel homepage

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
nl: Mijn naam is Anna Möller en dit zijn enkele van mijn foto projecten.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
nl: Een portfolio homepage patroon.

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
nl: Ik ben Asahachi Kōno, een Japanse fotograaf, lid van Los Angeles's Japanese Camera Pictorialists of California. Voordat ik terugkeerde naar Japan, werkte ik als foto retoucheur.

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
nl: Zwart-wit foto met focus op een vrouw en een sub van veraf.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
nl: Een volledige breedte, volledige hoogte link in bio sectie met een afbeelding, een paragraaf en sociale links.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
nl: Link in bio met strakke marges

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
nl: Ik ben Nora, een toegewijde advocaat voor het algemeen belang in Denver. Ik ben afgestudeerd aan Stanford University.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
nl: Een link in bio landingspagina met sociale links, een profielfoto en een korte beschrijving.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
nl: Link in bio met profiel, links en brede marges

en: Photo of a woman worker.
nl: Foto van een vrouwelijke werknemer.

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
nl: Lewis W. Hine studeerde sociologie voordat hij in 1901 naar New York verhuisde om te werken aan de Ethical Culture School, waar hij fotografie oppakte om zijn lespraktijken te verbeteren

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
nl: Een link in bio landingspagina met een koptekst, paragraaf, links en een volledige hoogte afbeelding.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
nl: Link in bio koptekst, paragraaf, links en volledige hoogte afbeelding

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
nl: Een landingspagina voor de podcast met een hero sectie, beschrijving, logo's, raster met video's en nieuwsbrief aanmelding.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
nl: Landingspagina voor podcast

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
nl: Een landingspagina voor het evenement met een hero sectie, beschrijving, veelgestelde vragen en Call To Action.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
nl: Landingspagina voor evenement

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
nl: Een landingspagina voor het boek met een hero sectie, vooruitbestelling links, locaties, veelgestelde vragen en nieuwsbrief aanmelding.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
nl: Landingspagina voor boek

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
nl: Nu

en: Woman on beach, splashing water.
nl: Vrouw op het strand, spetterend water.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
nl: Mijn naam is Nora Winslow Keene, en ik ben een toegewijde advocaat voor het algemeen belang. Woonachtig in Denver, Colorado, heb ik jaren besteed aan het verdedigen van de rechten van ondervertegenwoordigde werknemers. Als afgestudeerde van Stanford University speelde ik een sleutelrol in het veiligstellen van kritieke bescherming voor landbouwarbeiders, waardoor betere lonen en toegang tot gezondheidszorg werden gegarandeerd. Mijn werk richt zich op het pleiten voor milieurechtvaardigheid en het verbeteren van de levenskwaliteit van platteland communities. Elke zaak die ik aanneem, wordt gedreven door de overtuiging dat iedereen waardigheid en eerlijke behandeling op de werkplek verdient.

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
nl: Hallo,

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
nl: Een patroon voor een CV/Bio landingspagina.

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
nl: Abonneer je om een melding te krijgen wanneer onze site klaar is.

en: Something great is coming soon
nl: Er komt binnenkort iets geweldigs aan

en: Event
nl: Gebeurtenis

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
nl: Een volledige breedte omslagafbeelding die kan worden toegepast op een pagina of kan functioneren als een enkele landingspagina.

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
nl: Komt binnenkort

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
nl: Een zakelijk homepage patroon.

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
nl: Zakelijke homepage

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
nl: Een sectie met overlappende afbeeldingen en een beschrijving.

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
nl: Overlappende afbeeldingen en paragraaf aan de rechterkant

en: More posts
nl: Meer berichten

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
nl: Toont een lijst van berichten met titel en datum.

[ctx: Pattern title]
en: More posts
nl: Meer berichten

en: Close up of two flowers on a dark background.
nl: Close-up van twee bloemen op een donkere achtergrond.

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
nl: Portret van een Afrikaanse vrouw gekleed in traditionele kleding, met decoratieve sieraden.

en: Profile portrait of a native person.
nl: Profielportret van een inheems persoon.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
nl: Een raster sectie met foto's en een link naar een Instagram profiel.

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
nl: Instagram raster

en: The Stories Podcast is sponsored by
nl: The Stories Podcast wordt gesponsord door

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
nl: De klanten van de podcast tonen met een koptekst en een reeks klantlogo's.

[ctx: Pattern title]
en: Logos
nl: Logo's

en: Written by
nl: Geschreven door

[ctx: Pattern title]
en: Written by
nl: Geschreven door

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
nl: Er is niets gevonden. Probeer een zoekopdracht met andere keywords.

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
nl: Voeg tekst of blokken toe die worden weergegeven wanneer een zoekopdracht geen resultaten oplevert.

en: Other Posts
nl: Andere berichten

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
nl: Zijbalk

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: Search input field placeholder text]
en: Type here...
nl: Typ hier...

[ctx: Pattern title]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
nl: Verborgen koptekst voor de homepage en index template.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
nl: Verborgen blog koptekst

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
nl: De pagina die je zoekt bestaat niet of is verplaatst. Probeer te zoeken met behulp van het onderstaand formulier.

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
nl: Pagina niet gevonden

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
nl: Kleine totara boom op de richel boven Long Point

[ctx: Button text]
en: Youtube
nl: YouTube

en: Subscribe on your favorite platform
nl: Abonneer je op je favoriete platform

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
nl: Verhalen vertellen, deskundige analyse en levendige beschrijvingen. De Stories Podcast brengt geschiedenis tot leven, waardoor het toegankelijk en boeiend is voor een wereldwijd publiek.

en: The Stories Podcast
nl: De Stories Podcast

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
nl: Foto van een persoon

en: Book Image
nl: Boek afbeelding

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
nl: Een mooie verzameling momenten in de tijd met foto's van Louis Fleckenstein, Paul Strand en Asahachi Kōno.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
nl: Een hero met een overlappende boekomslag en links.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
nl: Hero, overlappende boekomslag met links

[ctx: Sample hero button]
en: Learn More
nl: Meer informatie

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
nl: Zoals bloemen die bloeien op onverwachte plekken, ontvouwt elk verhaal zich met schoonheid en veerkracht, en onthult verborgen wonderen.

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
nl: Vertel je verhaal

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
nl: Foto van een bloem

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
nl: Een hero met een volledige breedte afbeelding, koptekst, kort stukje tekst en knop.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
nl: Hero, volledige breedte afbeelding

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
nl: Nu beschikbaar voor vooruitbestelling.

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
nl: Een mooie verzameling momenten in de tijd met foto's van Louis Fleckenstein, Paul Strand en Asahachi Kōno.

en: Image of the book
nl: Afbeelding van het boek

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
nl: Een hero sectie voor het boek met een beschrijving en vooruitbestelling link.

[ctx: Pattern title]
en: Hero book
nl: Hero boek

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
nl: Georganiseerd over een weekend, is het evenement gestructureerd rond een reeks tentoonstellingen, workshops en paneldiscussies. De tentoonstellingen tonen een samengestelde selectie van foto's die boeiende verhalen vertellen uit verschillende hoeken van de wereld, elke afbeelding vergezeld van gedetailleerde verhalen die context en diepere inzichten bieden in de historische betekenis van de afgebeelde scènes. Deze foto's zijn afkomstig uit de archieven van gerenommeerde fotografen, evenals opkomende talenten, wat zorgt voor een mix van zowel klassieke als hedendaagse perspectieven.

en: About the event
nl: Over het evenement

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
nl: Een twee kolommen sectie met een koptekst en paragraaf aan de linkerkant, en een afbeelding aan de rechterkant.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
nl: Koptekst en paragraaf met afbeelding aan de rechterkant

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation.
nl: Header met site titel en navigatie.

[ctx: Pattern description]
en: Header with large site title and right-aligned navigation.
nl: Header met grote site titel en rechts uitgelijnde navigatie.

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
nl: Header met grote titel

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation in columns.
nl: Header met site titel en navigatie in kolommen.

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
nl: Header met kolommen

[ctx: Pattern description]
en: Header with centered site title and navigation.
nl: Header met gecentreerde site titel en navigatie.

[ctx: Pattern title]
en: Centered header
nl: Gecentreerde header

en: Sunflowers
nl: Zonnebloemen

en: Write title…
nl: Titel schrijven...

en: Close up of a red anthurium.
nl: Close-up van een rode anthurium.

en: Top Categories
nl: Top categorieën

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
nl: Een raster sectie met verschillende categorieën.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
nl: Raster met categorieën

en: Explore the episodes
nl: Verken de episodes

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
nl: Een raster met video's.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
nl: Raster met video's

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
nl: Het verhalenboek, een mooie verzameling momenten in de tijd met foto's van Louis Fleckenstein, Paul Strand en Asahachi Kōno, is beschikbaar voor vooruitbestelling

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
nl: Een link bericht format met een beschrijving en een benadrukte link voor sleutel inhoud.

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
nl: Acoma Pueblo, in Nieuw Mexico, staat als een bewijs van de veerkracht en culturele erfgoed van de Acoma mensen

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
nl: Aflevering 1: Acoma Pueblo met prof. Fiona Presley

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
nl: Een audio bericht format met een afbeelding, titel, audio speler en beschrijving.

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
nl: Footer kolommen met logo, titel, slogan en links.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
nl: Footer met gecentreerde site titel en sociale links.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
nl: Gecentreerde footer met sociale links

en: Receive our articles in your inbox.
nl: Ontvang onze artikelen in je inbox.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
nl: Footer met grote site titel en nieuwsbrief aanmelding.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
nl: Footer met nieuwsbrief aanmelding

en: Themes
nl: Thema’s

en: Patterns
nl: Patronen

en: Shop
nl: Winkel

en: Featured
nl: Uitgelicht

en: Authors
nl: Auteurs

en: FAQs
nl: FAQ's

en: About
nl: Over

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
nl: Footer kolommen met titel, slogan en links.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
nl: Footer met kolommen

note: Translators: Designed with WordPress. %s: WordPress link.
en: Designed with %s
nl: Ontworpen met %s

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
nl: Footer met gecentreerde site titel en slogan.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
nl: Gecentreerde footer

en: An introduction to African dialects
nl: Een introductie tot Afrikaanse dialecten

en: Black and white photo of an african woman.
nl: Zwart-wit foto van een Afrikaanse vrouw.

en: Ancient buildings and symbols
nl: Oude gebouwen en symbolen

en: The acropolis in Athens.
nl: De Acropolis in Athene.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
nl: Dingen die je niet wist over de diepe oceaan

en: View of the deep ocean.
nl: Weergave van de diepe oceaan.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
nl: Lezing door <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>

[ctx: Example event time in pattern.]
en: 9 AM — 11 AM
nl: 9:00 — 11:00

en: Fauna from North America and its characteristics
nl: Fauna uit Noord-Amerika en zijn kenmerken

en: Birds on a lake.
nl: Vogels op een meer.

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
nl: Een sectie met gespecificeerde data en tijden voor een evenement.

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
nl: Evenement planning

en: Close up photo of white flowers on a grey background
nl: Close-up foto van witte bloemen op een grijze achtergrond

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
nl: Dit meeslepende evenement viert de universele menselijke ervaring door de lenzen van geschiedenis en afkomst, met een diverse reeks fotografen wiens werken de essentie van verschillende culturen en historische momenten vastleggen.

en: Free Workshop
nl: Gratis workshop

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
nl: RSVP voor een aankomend evenement met een omslagafbeelding en evenement details.

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
nl: Evenement RSVP

en: Event details
nl: Evenement details

en: Event image
nl: Evenement afbeelding

en: These are some of the upcoming events.
nl: Dit zijn enkele van de aankomende evenementen.

en: Events
nl: Evenementen

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
nl: Een header met titel en tekst en drie kolommen die 3 evenementen tonen met hun afbeeldingen en titels.

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
nl: Evenementen, 3 kolommen met evenement afbeeldingen en titels

en: Subscribe
nl: Abonneren

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
nl: Krijg toegang tot een samengestelde collectie van momenten in de tijd met foto's van historische relevantie.

en: Sign up to get daily stories
nl: Meld je aan om dagelijkse verhalen te ontvangen

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
nl: Aanmelden nieuwsbrief

[ctx: Button text. Verb]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
nl: Typ hier...

[ctx: Search form label.]
en: Search
nl: Zoeken

en: What are you looking for?
nl: Waar ben je naar op zoek?

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
nl: Grote koptekst met een zoekformulier voor snelle navigatie.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
nl: Koptekst en zoekformulier

en: Shop now
nl: Winkel nu

en: Botany flowers
nl: Botanie bloemen

en: Cancel anytime
nl: Annuleren op elk moment

en: Free shipping
nl: Gratis verzending

en: Tailored to your needs
nl: Aangepast aan je behoeften

en: Flora of Akaka Falls State Park
nl: Flora van Akaka Falls State Park

note: translators: %s: Starting price, split into three rows using HTML <br> tags. The price value has a font size set.
en: Starting at%s/month
nl: Vanaf %s/maand

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
nl: Close-up van plantenleven in het Malibu Canyon gebied

en: Delivered every week
nl: Geleverd elke week

en: Black and white flower
nl: Zwart en wit bloem

en: Our online store.
nl: Onze online winkel.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
nl: Een Call To Action met productafbeeldingen.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
nl: Call To Action met raster lay-out met producten en link

en: Thornville, OH, USA
nl: Thornville, OH, VS

en: Buy Tickets
nl: Koop tickets

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
nl: Ma, jan 1

en: Atlanta, GA, USA
nl: Atlanta, GA, VS

en: These are some of the upcoming events
nl: Dit zijn enkele van de aankomende evenementen

en: Upcoming events
nl: Aankomende evenementen

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
nl: Een lijst van evenementen met Call To Action.

[ctx: Pattern title]
en: Events list
nl: Evenementenlijst

en: Learn more
nl: Leer meer

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
nl: Als bloemen die op onverwachte plekken bloeien, ontvouwt elk verhaal zich met schoonheid en veerkracht, en onthult verborgen wonderen.

en: Tell your story
nl: Vertel je verhaal

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
nl: Een hero met een gecentreerde koptekst, paragraaf en knop.

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
nl: Gecentreerde koptekst

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: New Zealand
nl: Nieuw Zeeland

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Book Store
nl: Boekwinkel

en: Australia
nl: Australië

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
nl: The Stories Book zal beschikbaar zijn bij deze internationale verkopers.

en: International editions
nl: Internationale edities

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
nl: Een Call To Action sectie met links om het boek te krijgen op de meest populaire locaties

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
nl: Call To Action met locaties

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
nl: Buiten Europa? Bekijk <a href="#" rel="nofollow">internationale edities</a>.

[ctx: Example brand name.]
en: Audible
nl: Hoorbaar

en: Buy your copy of The Stories Book
nl: Koop je exemplaar van The Stories Book

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
nl: Een Call To Action sectie met links om het boek op verschillende sites te krijgen.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
nl: Call To Action met boek links

en: The business location
nl: De zakelijke locatie

en: Get directions
nl: Krijg aanwijzingen

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
nl: Bezoek ons op 123 Example St. Manhattan, NY 10300, Verenigde Staten

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
nl: Contactsectie met een locatieadres, een routebeschrijving link en een afbeelding van de locatie.

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
nl: Contact locatie en link

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
nl: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 Verenigde Staten

en: Email
nl: E-mail

en: Social media
nl: Sociale media

en: How to get in touch with us
nl: Hoe je contact met ons kunt opnemen

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
nl: Contactsectie met sociale media links, e-mail en meerdere locatie details.

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
nl: Contact, info en locaties

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
nl: Vragen? <br><a href="#" rel="nofollow">Neem gerust contact op.</a>

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
nl: Gecentreerde contactsectie met een prominent bericht en sociale media links.

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
nl: Gecentreerde link en sociale links

en: Comments
nl: Reacties

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
nl: Reacties gebied met reacties lijst, paginering, en reactie formulier.

[ctx: Pattern title]
en: Comments
nl: Reacties

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
nl: Drukt de naam van het bericht format af met behulp van de Block Bindings API.

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
nl: Bericht format naam

en: Black and white photography close up of a flower.
nl: Zwart-wit fotografie close-up van een bloem.

en: Photography close up of a red flower.
nl: Fotografie close-up van een rode bloem.

note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
nl: %s is een bloemen bezorg en abonnement bedrijf. Gevestigd in de EU, is onze missie niet alleen om prachtige bloemstukken te bezorgen, maar ook om kennis en enthousiasme over het prachtige geschenk van de natuur te bevorderen: bloemen.

en: About Us
nl: Over ons

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
nl: Een banner met een korte paragraaf en twee afbeeldingen getoond in een raster lay-out.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
nl: Banner met beschrijving en afbeeldingen raster

en: Let’s hear them.
nl: Laten we ze horen.

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
nl: 08—10 aug 2025

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
note: translators: This string contains the word "Stories" in four different languages with the first item in the locale's language.
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
nl: “Verhalen, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”

en: Picture of a historical building in ruins.
nl: Foto van een historisch gebouw in ruïnes.

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
nl: Een sectie die kan worden gebruikt als een banner of een landingspagina om een evenement aan te kondigen.

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
nl: Poster achtige sectie

[ctx: Pattern placeholder text.]
note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
nl: We zijn %s, onze missie is om prachtige bloemstukken te leveren die niet alleen woonruimtes verfraaien, maar ook een diepere waardering voor natuurlijke schoonheid inspireren.

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
nl: Een grote links uitgelijnde koptekst met een merknaam benadrukt in vet.

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
nl: Intro met links uitgelijnde beschrijving

[ctx: Button text of intro section.]
en: Learn More
nl: Meer leren

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
nl: Als bloemen die op onverwachte plekken bloeien, ontvouwt elk verhaal zich met schoonheid en veerkracht, en onthult verborgen wonderen.

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
nl: Net binnen

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
nl: Foto van een bloem

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
nl: Een intro patroon met korte koptekst, paragraaf en afbeelding aan de linkerkant.

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
nl: Korte koptekst en paragraaf en afbeelding aan de linkerkant

en: Stories
nl: Verhalen

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
nl: Foto van een veld vol bloemen, een blauwe lucht en een boom.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
nl: Een volledige breedte omslagafbeelding sectie met een grote achtergrondafbeelding en een oversized koptekst.

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
nl: Omslagafbeelding met grote koptekst

en: Image of a book
nl: Afbeelding van een boek

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
nl: Deze prachtige verzameling toont een diverse reeks foto's die de essentie van verschillende tijdperken en culturen vastleggen, en de unieke stijlen en perspectieven van elke kunstenaar weerspiegelen. Fleckensteins aangrijpende afbeeldingen, Strands baanbrekende modernistische benadering en Kōno's nauwgezette documentatie van het Japanse leven komen samen in een harmonieuze mix die de kunst van fotografie viert. Elke afbeelding in "The Stories Book" wordt vergezeld van inzichtelijk commentaar, dat historische context biedt en de verhalen achter de foto's onthult. Deze collectie is niet alleen een visueel feest, maar ook een eerbetoon aan de kracht van fotografie om de veelzijdige ervaringen van de mensheid te behouden en te vertellen.

en: About the book
nl: Over het boek

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
nl: Banner met boek beschrijving en bijbehorende afbeelding voor promotie.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
nl: Banner met boek beschrijving

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
nl: Bericht format naam

en: A collection of post format patterns.
nl: Een verzameling van bericht format patronen.

en: Post format
nl: Bericht format

en: A collection of full page layouts.
nl: Een verzameling van volledige paginalay-outs.

en: Pages
nl: Pagina's

en: Checkmark
nl: Vinkje

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
nl: Twenty Twenty-Five legt de nadruk op eenvoud en aanpassingsvermogen. Het biedt flexibele ontwerprechten, ondersteund door een verscheidenheid aan patronen voor verschillende paginatypen, zoals diensten en landingspagina's, waardoor het ideaal is voor het bouwen van persoonlijke blogs, professionele portfolio's, online tijdschriften of zakelijke sites. De templates zijn geschikt voor verschillende blogstijlen, van tekstgericht tot afbeeldingsrijke lay-outs. Bovendien ondersteunt het internationale typografie en diverse kleurenpaletten, wat toegankelijkheid en maatwerk voor gebruikers wereldwijd garandeert.
